Nástřik airsoft zbraně AKMS

Více než rok jsem měl schované kamuflážní spreje a nástřik zbraně odkládal, dokud má zbraň nebude upravena tak, jak jsem si představoval. Po výměně dřevěného předpažbí a doplnění boční lišty již nestálo nic v cestě finálním úpravám, nástřiku.
29.5. 2014

AKMS

Konečně jsem se odhodlal vytvořit kamuflážní nástřik vlastníma rukama na své zbrani a rád bych se podělil o způsob, jakým jsem postupoval. Inspiraci jsem hledal několik dní, převážně na videokanále youtube. Předem jsem zavrhl nástřik prováděný přes různé síťoviny, jak je dnes velmi populární, tak veškeré digitální vzory. Nejen, že se mi osobně digitály nelíbí, ale také jsou z několika hledisek náročnější + nehodí se mi zrovna do krámu. Dále jsem zavrhl známé kamufláže, jako např. Multicam, vz.95, woodland, flecktarn, apod. V jeden okamžik jsem si vybral vzor, který se mi líbí již několik let - Tigerstripe. Pohrával jsem si s myšlenkou na kamufláž zbraně ve stylu tohoto maskování, ale nakonec jsem se rozhodl, že nejlepší volbou bude nástřik provádět bez šablon, které bych si musel vytvořit.

Po dlouhém hledání na youtube jsem narazil na video, které mě velice zaujalo. Pokud jste zvědaví, co mě inspirovalo, můžete se podívat ZDE .

Toto video jsem shlédl několikrát za sebou a hned jsem věděl, že jsem právě nalezl to, co jsem celou dobu hledal.

Tento způsob jsem si sám pro sebe pojmenoval jako SpongeBob, podle známého kresleného seriálu.

Před samotným stříkáním jsem nejprve ze zbraně demontoval boční montáž s nasazeným kolimátorem, dále jsem demontoval taktické předpažbí a vylepil jeho vnitřek malířskou zakrývací páskou a poté předpažbí namontoval zpět. Pásku jsem pak použil na zakrytí čoček a očíslovaného regulačního kolečka kolimátoru, očíslovaného zadního mířidla, spouště, zásobníkové šachty, ústí tlumiče a dalších součástí zbraně, které jsem nechtěl zastříkat barvou. Zásobníky se většinou nestříkají, ale rozhodl jsem se pro opak, z tohoto důvodu jsem polepil horní části zásobníků.

Po zakrytí malířskou páskou přišlo na řadu odmaštění. K tomu jsem použil technický benzín a hadru. Očistil jsem tedy celou zbraň, zásobníky a montáž s kolimátorem. Odmaštěnou zbraň a příslušenství položil na připravené kartony z rozřezané lepenkové krabice a sáhl do tašky pro první sprej.

Ještě než jsem začal s nástřikem, musel jsem si dobře promyslet, jak celý nástřik provedu.

Pro základ nástřiku jsem si zvolil dva odstíny zelené barvy, woodland light green (dále jen světlě zelená) a olivový (tmavě zelená).

Vzal jsem do ruky sprej se světle zelenou barvou a vytvořil na zbrani, zásobnících a kolimátoru několik různých pruhů. Velikost i směry pruhů jsem volil náhodně. Pak jsem vzal do ruky sprej s tmavě zelenou barvou a nastříkal zbývající nenastříkané plochy. Než jsem mohl otočit zbraň i příslušenství, počkal jsem přibližně 20 minut. Po zaschnutí barvy jsem vše otočil a postup opakoval.

Fotky z prvního dne zde:1.den - zacatek

Následující den přišlo rozhodování, zda u způsobu SpongeBob použiju pouze stejné barvy, kterými jsem vše nastříkal (viz způsob u inspiračního videa), nebo přidám další barvu (na výběr jsem měl ještě hnědou, khaki a pískovou). Po jednoduchém otestování barev na kartonové krabici jsem se rozhodl, že na světle zelené plochy použiju tmavě zelené skvrny a na tmavě zelené plochy použiju skvrny hnědé. Nic dalšího jsem přidávat nechtěl. Nastříhal jsem si koupelovou houbu na menší kusy, nastříkal trochu hnědé barvy do kelímku, vzal do ruky jeden kousek houby a namáčel dle potřeby v kelímku s hnědou barvou. Pak jen stačilo různorodě dělat skvrny v tmavě zelené a občas vzít i jiný kus houby (aby nevypadaly všechny skvrny stejně) a pokračovat, dokud nebyla celá tmavě zelená plocha plná hnědých skvrn. Celý postup jsem opakoval při vytváření tmavě zelených skvrn na světle zelených plochách.

Fotky z druhého dne:akms_d02_01akms_d02_02akms_d02_03

Shrnutí:

Příprava (olepení a odmaštění) + nástřik zbraně a příslušenství + schnutí mezi nástřiky - to vše mi trvalo necelých 5 hodin. Práci jsem si rozdělil na dva dny. První den příprava a kompletní nástřik, druhý den práce s houbou.

Výrobce barev:

  • Krylon

Odstíny barev:

  • 4296 woodland light green
  • 4293 olive
  • 4292 brown

Finální fotky:akms_03

Předchozí